Projekt „Bemowiacy nie gęsi – polskie tańce znają. Warsztaty tańce narodowe” nawiązuje do tradycji, historii narodowej. Listopad to czas zadumy patriotycznej i doskonały czas na przypomnienie o naszych rodzimych wartościach. Polskie tańce narodowe jako przejaw kultury związane były zawsze z określonymi środowiskami i spełniały określone funkcje. Istotną rolę w kształtowaniu ich formy muzycznej i tanecznej odegrały środowiska magnackie, szlacheckie, mieszczańskie, a także scena polska. Powiązane są z dziejami Polski, treściami patriotycznymi, walkami narodowo-wyzwoleńczymi, które przez prawie całe dziewiętnaste stulecie czyniły z nich symbol „polskości” narodu, którego państwa na mapie świata nie było. W średniowieczu wszelkie tańce uznawane były przez duchowieństwo za niemoralne. Na wielu synodach zakazywano tańca na równi z pijaństwem czy rozpustnym ubiorem. Tańce były grzechem i rzekomo cieszyły szatana. Za najbardziej niegodne były jednak uznawane tańce, które chłopi wykonywali w karczmach. Tańce Polskie Narodowe natomiast weszły na salony, były uważane za eleganckie i szlachetne.
Zespół Folklorystyczny Lazurki serdecznie zaprasza na dwudniowe teoretyczne i praktyczne warsztaty za 5 polskich tańców narodowych – Krakowiak, Polonez, Mazur, Oberek i Kujawiak.
Zajęcia odbędą się w sobotę w wymiarze 4 godzin oraz niedzielę również 4 godzin z podziałem na tańce.
Dzień 1 (sobota 26.11.2022): polonez, mazur, krakowiak
Dzień 2 (niedziela 27.11.2022): kujawiak i oberek
Wyspecjalizowana kadra przekaże w przystępny sposób wiedzę, nauczy od podstaw tańca, zaprezentuje stroje, muzykę z epoki oraz materiały edukacyjne.
Nie wymagane są umiejętności ani doświadczenie taneczne.
W bezpłatnych warsztatach może wziąć udział każdy kto tylko wyrazi taką chęć!
Sposób prowadzenia warsztatów zostanie dostosowany do grupy, tak aby każdy uczestnik czuł się komfortowo, wyniósł z nich wiedzę, piękne wartości i świetnie się bawił.
Instruktorzy:
Justyna Koczywąs – pasjonatka kultury dawnych Słowian oraz polskiej kultury ludowej. Wieloletnia tancerka ZF LAZURKI oraz LZA Promni SGGW, wychowanka wybitnej folklorystki i choreografa Zofii Marcinek. Kilkukrotna mistrzyni Polski oraz Świata w kategorii Formacje Jazzowe. Dietetyk, instruktor Slavica Dance oraz Slavica Kids. Absolwentka wielu kursów regionalnych, między innymi kursu Mazowieckiej Akademii Tańca i Teatru na kierunku taniec ludowy. Obecnie dyrektor organizacyjny ZF LAZURKI z bardzo dużym doświadczeniem organizacyjnym zarówno koncertów, warsztatów jak i wydarzeń masowych, instruktor oraz choreograf.
Jacek Wójcik – sędzia, konsultant i trener tańców polskich. Swoje pierwsze taneczne kroki stawiał w Zespole Pieśni i Tańca „Kurpie”, z którym los z biegiem lat związał go także zawodowo – od 1993 roku pełni w nim bowiem rolę kierownika, choreografa i instruktora. Mając pod swą opieką 4 taneczne grupy wiekowe nie próżnuje – podróżuje i koncertuje z Zespołem po Polsce i świecie rozsławiając swój region oraz prezentując folklor naszego kraju. Pedagogiczne sukcesy Pana Jacka nie są także obce miłośnikom tańców polskich, ma on bowiem w szeregach swojego zespołu kilkukrotnych Mistrzów i Wicemistrzów Polski w kategorii par turniejowych. Jako sędzia tańców polskich znany i ceniony jest za obiektywność i celność swoich ocen.
Czas i miejsce:
KLUB YOGI ul. Lazurowa 14, Warszawa
26-27 listopad 2022 , godziny: 14:00-18:00
Zapisy na warsztaty:
Warsztaty skierowane są do grupy 50 osób (dorośli i młodzież od 13 lat).
Nie ma konieczności zapisywania się w parach.
Zapisy na warsztaty odbywają się wyłącznie poprzez uzupełnienie poniższego formularza elektronicznego.
Można zapisać się:
– na jeden wybrany dzień
– lub na dwa dni warsztatów (UWAGA: wtedy należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dwa razy zaznaczając odpowiedni dzień warsztatów).
Planowany termin zamknięcia zapisów 20.11.2022 (niedziela) godzina 12:00. Wysłanie informacji mailowej do uczestników warsztatów poniedziałek 21.11.2022.
Warsztaty są realizowane w ramach programu: Małe dotacje – wzbogacenie oferty kulturalnej Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.